بیست و دوم فوریه

تو می دمی و
آفتاب می شود.

ماه مبارک رمضان نزدیک است و جدای از تمام معنویات این ماه دو اتفاق رایج در این ماه برای اکثر آدم ها رخ میدهد که میخواهم درباره ی انها صحبت کنم.یکی بحث یبوست هست و دیگری بحث بوی دهان.

یبوست: قبل از اینکه بخواهم چیزی بنویسم لازم است این نکته را بگویم که ببینید دوستان عده ای یبوست جزو همیشگی های زندگی شان هست و دارند با آن همیشه دست و پنجه نرم میکنند که این عده باید به پزشک مراجعه کنند و داروهای ثابتی بخورند .برای همان من درباره کسانی که این مشکل همیشگی را دارند صحبت نمیکنم. فقط درباره ی کسانی حرف میزنم که در طول سال به دلیل تغییر در تغذیه ممکن است چند روزی دچار این مشکل شوند که ماه رمضان به دلیل مصرف نشدن آب و کمتر مصرف کردن سبزیجات و میوه جات ممکن است عده ای را درگیر کند. قبلا یک پست درباره یبوست گذاشتم که توصیه میکنم دوستانی که دچار این مشکل در ماه مبارک شدند بهش عمل کنند خیلی زود جواب میدهد . اما راه دیگری را امروز میخواهم یاد بدهم که در شرایطی که وضعتان خیلی حاد بود و رعایت مواردی که در پست یبوست گفتم هم جواب نداد این کار را انجام بدهید...آنهم خوردن یک دمنوش است...فقط کافی ست به عطاری بروید و کمی گل محمدی کمی برگ سنا و کمی فلوس بخرید و از هرکدام یک قاشق داخل آب جوش ریخته و دمنوش درست کنید و دو سه لیوان بخورید...برگ سنا به تنهایی هم باشد کفایت میکند...از بس این گیاه ملین قوی ای هست...فقط فراموش نشود که خوردن سنا مصادف با دو روز اسهال شدن و دلپیچه و هر یک ربع داخل دستشویی رفتن است و زمانی بخورید که جایی بنا نیست بروید. اما در عوض هرچه در دل و روده هایتان باشد تخلیه میشود. البته باز توصیه میکنم به همان پست یبوست و موارد ذکر شده اکتفا کنید جواب میدهد. و این را هم بدانید که اگر آب زیاد بخورید و کنار غذا و حالا افطار و سحر هم سالاد و سبزیجات بخورید و میوه هم حذف نشود خیلی بعید است دچار مشکل یبوست شوید ولی اگر شدید آب بخورید کمی کارهای پرتحرک کنید آلو بخورید انجیر بخورید کیوی بخورید و سایر ملین های طبیعی که همه را پارسال در پست یبوست گفتم. اگر خوب نشدید قطعا دم کرده ی برگ سنا میتواند کمکتان کند .

پست یبوست که پارسال نوشتم.کلیک بفرمایید .

اما بوی دهان:

تقریبا خیلی تعداد کمی هستند که این مشکل را در ماه رمضان نداشته باشند. اگر دندان خراب نداشته باشید، مشکل معده و لوزه و غیره هم نداشته باشید باز بوی دهان در ماه مبارک خیلی طبیعی ست، چیزی خورده نمیشود، بزاق دهان کم میشود و دهان بو میدهد.خب به نظر میرسد راه صد درصدی برای خلاصی وجود ندارد اما چندتا راهکار خوب وجود دارد . اولی چندبار مسواک زدن در طول روز است. الان که هنوز ماه رمضان نیامده تمرین کنید طوری مسواک بزنید که آب داخل دهانتان نرود و بعد چندبار میبینید به راحتی شدنی ست. اما مسواک خالی آنهم روی دندان هایی که چیزی نخوردید باهاش اصل ماجرا نیست، بلکه اصل ماجرا این است که شما روی زبانتان را مسواک بزنید...طوری  که اگر روی زبان سفید بود کامل آن را مسواک کرده باشید و شسته باشید چرا که سفیدی روی زبان خودش یک عامل اصلی برای بوی دهان است. برای همان شما چندبار در روز به دستشویی بروید مسواک بزنید خیلی عادی و بعد هم روی زبانتان را کامل مسواک کنید خواهید دید چقدر موثر است! ...ضمن اینکه هرگز بعد سحری خوردن بدون مسواک نخوابید و تنبل بازی در نیاورید بلند شوید مسواک درست بزنید و روی زبان را هم مسواک کنید...و هرچه مسواک نرم تر بهتر و اگر مسواک چوبی از اینها که عرب ها دارند داشته باشید از همه اش بهتر است... اما راهکار دوم که البته من به کسانی توصیه میکنم که خیلی ماهر باشند چون احتمال رفتن آب داخل دهان هست برای همان در حالت روزه اگر میتوانید طوری انجام بدهید که آب داخل دهان نرود این کار را بکنید.آنهم قرقره ( غرغره؟!) کردن آب و نمک است ...این ضرب المثل معروف را شنیدید دیگر که هرچه بگندد نمک اش میزنند؟ ...نمک محلول خوبی ست...فقط به شرط آنکه در قرقره کردن اش مهارت داشته باشید...همچنین قبل شروع افطار و سحر هم با نمک آغاز کننده باشید...دقت کنید خود پیامبر و ائمه هم افطارشان یا نمک یا خرما بوده است...و جدی بگیرید اینکه گفته میشود افطار را با آب جوشی ، نمکی ، آبجوش نباتی و یا خرمایی باز کنید. برای این است که نزنید معده را داغون کنید !

اما راهکار سوم که در اصل راهکار اصلی است مربوط به چیزهایی ست که میخورید...هرچقدر بیشتر سردی بخورید احتمال بوی دهان بیشتر است...ماست و دوغ را بدون گل محمدی و گرمی نخورید... ترشیجات نخورید...ماهی و غیره اگر میخورید حتما بعدش خرما بخورید...شیره انگور خرما کشمش انجیر از اینجور چیزها به جای قندهای مصنوعیه زولبیا بامیه و ...بخورید...و از همه مهمتر غذاهای سیر و پیازی و بو دار باعث میشود بو باقی بماند برای همان حواستان باشد...دمنوش دارچین و دمنوش آویشن زیاد بخورید که گرمی ست...و در کل سعی کنید معده تان را معتدل نگه دارید و آب هم بسیار بخورید...مطمئن باشید حذف سردیجات به معده و گوارش کمک زیادی میکند. هر سردی ای یک معتدل کننده دارد مثل ماهی و خرما مثلا، برای همان سردی هم میخورید با یک گرمی معتدل کنید. 


این پست ادامه دارد به شرط حیات و وقت ... انشالله.

فقط لازم به ذکر است که بنده نه دکتر هستم نه کارشناس در این زمینه ها. صرفا دانسته هایم را میگویم شاید به کسی کمک کرد.

به توصیه ی دوست عزیزی باید این نکته را هم تاکید کنم که مادران باردار و دوستانی که بیماری خاصی دارند لطفا هیچ دارویی ولو گیاهی را هم بدون تجویز دکتر نخورند چون همین برگ سنا میتواند برای مادران باردار مضر باشد.